USNĚ A JEJICH OŠETŘOVÁNÍ

Nejlepším materiálem pro výrobu turistické obuvi je kvalitní kůže hovězího dobytka chovaného volně v horských oblastech. Surová kůže po odchlupení a odstranění tukové vrstvy má tloušťku 6-8 mm a pro další zpracování se štěpí na vrstvy předepsané tloušťky.

Nejkvalitnější je vnější (vrchní) vrstva, ze které vzniká po vyčinění tzv. lícová useň. Pokud je její povrch upraven broušením pro získání sametově matného vzhledu, nazývá se nubuk.

Z vnitřní vrstvy vzniká tzv. štípenková useň, kterou známe pod názvy semiš, velur apod. V současnosti existují metody jak tlakovým žehlením semiš zhutnit a tím zkvalitnit.

Obuvnické usně, které jsou používány pro výrobu kvalitní turistické obuvi, jsou během procesu činění napouštěny speciálními přípravky zaručujícími vodoodpudivost usně po celou dobu životnosti obuvi. Tomuto procesu se říká hydrofobizace. Přesto je nutné, aby uživatel obuv pravidelně a správně udržoval, neboť jen tak lze zajistit její plnou funkčnost a dlouhou životnost.

PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA JE PRO ŽIVOTNOST OBUVI NEZBYTNÁ

Ošetřování obuvi plní několik funkcí. Jednou z nich je odstranění nečistot a uchování původního vzhledu obuvi co nejdéle. Druhou je zachování vodoodpudivosti povrchu usně, což je velmi důležité pro prodyšnost bot s GORE-texovou membránou. Třetí, také velmi důležitou funkcí, je zajištění dlouhé životnosti obuvi. Udržení vláčnost usně je z tohoto hlediska jednou z priorit, neboť ztvrdlá useň může poškodit švy a při ohybu i praskat.

V současnosti se užívají pro obuv s GORE-texovou membránou výhradně přípravky na bázi fluorokarbonů, které nemohou ulpět na membráně a proto nesnižují její prodyšnost (na rozdíl od dříve používaných přípravků na bázi silikonových sloučenin). Na turistickou a horolezeckou obuv nesmí být použity běžné krémy na obuv obsahující tuky. Ty nadměrně změkčují useň, která je pak náchylná k mechanickému poškození a také nedrží tvar. Navíc tuky narušují hydrofobní úpravu.

Přípravky na bázi vosků většinou výrazně mění původní vzhled obuvi. Obuv po každé jejich aplikaci je tmavší a lesklejší. Z hlediska funkčnosti jsou však vhodné a ve srovnání s čistě fluorokarbonovými přípravky působí delší dobu.

Mezi nejkvalitnější přípravky k údržbě turistické obuvi patří přípravkyREVIVEX, což je ochranná značka impregnace, používané k prvotní impregnaci GORE-texových tkanin při jejich výrobě. Firma McNETT, která tyto přípravky pro firmu GORE vyrábí, vyvinula i dvě modifikace pro ošetření obuvi ve formě gelu a spreje.

Nečistoty snižují prodyšnost obuvi a brání efektivnímu nanesení impregnace. Nečistoty z obuvi odstraňujeme jemným kartáčem a následně vyždímaným hadříkem namočeným v čisté vodě bez detergentů. Nikdy obuv nadměrně nemáčíme, zbytečně bychom tím prodlužovali sušení. 

Po očištění a následné impregnaci obuv sušíme při pokojové nebo mírně zvýšené teplotě, nikdy obuv nesušíme v blízkosti silných tepelných zdrojů (oheň, ústřední topení, kamna, za sklem na přímém slunci). Prudce usušená useň či useň vystavená vysokým teplotám tvrdne a praská.

NĚKOLIK TIPŮ NA ZÁVĚR

Oživení matného vzhledu nubuku lze provést speciálním gumovým kartáčem, na semiš užívejte jemný mosazný kartáč.

Kožené podšívky turistické obuvi jsou vyráběny z velmi tenké rukavičkářské lícové usně o tloušťce 1,2– 1,5 mm. Obuv s koženou podšívkou je optimální pro ty uživatele, kteří jsou schopni vždy před dalším použitím obuv zcela usušit. Kožená podšívka má jednoduchou údržbu. Případné zašpinění odstraníme vlhkým hadříkem bez detergentů a několikrát za rok podšívku zjemníme běžným kosmetickým krémem na ruce.

Pro těžké podmínky, zejména vícedenní nasazení ve vlhkém a mokrém prostředí, je vhodnější obuv s membránovou podšívkou. Membránová podšívka nevyžaduje žádnou speciální údržbu, je třeba si však uvědomit, že membránovou podšívku nelze efektivně čistit. Jakákoli aplikace většího množství kapaliny zevnitř způsobí zatlačení nečistot do membrány a tím její ucpání. Podšívku lze otřít vlhkým vyždímaným hadříkem bez čistících přípravků. Proto musíme dbát na to, abychom membránu co nejvíce udrželi v čistotě. Jen tak uchováme její prodyšnost.

Členění kožedělného průmyslu

Kožedělný průmysl se dělí na: odvětví prvovýroby, které se dále dělí na obory
  • koželužský (zpracování kůží na usně)
  • kožešnický (zpracování kůží na kožešiny)
Prvovýrobu lze ohraničit na začátku převzetím surové kůže z obratlovce a na konci odevzdáním usně nebo kožešiny. odvětví druhovýroby, které se dále dělí na obory
  • obuvnický
  • galanterní
  • rukavičkářský
  • sedlářský, brašnářský a sportovních pomůcek
  • ochranných pomůcek
  • technických výrobků
  • ostatní (knihařský, hračkářský,…..)
Druhovýrobu lze ohraničit na začátku převzetím usně nebo kožešiny a na konci odevzdáním hotového výrobku, jehož součástí je useň či kožešina nebo odevzdáním hotového polotovaru, jehož součástí je useň či kožešina, a který tvoří součást jiného hotového výrobku. doplňkový (zpracování vedlejších produktů prvovýroby) V kožedělném průmyslu jsou různě specializované společnosti. Některé jsou svojí výrobou zaměřeny pouze na jeden obor nebo jeho část, jiné zahrnují více oborů nebo dokonce obě odvětví. Existují společnosti zahrnující činnosti nad rámec kožedělného průmyslu (např. chov kožešinových zvířat) nebo naopak společnosti z jiné oblasti, okrajově se zabývající kožedělnou výrobou.


     TOPlist                        NEPŘEHLÉDNĚTE :  MATELI.CZ    webmaster: Ing. Richard Blížkovský        Mapa webu